Jakie wprowadzić tłuszcze nienasycone do codziennej diety?

udostępnij
Jakie wprowadzić tłuszcze nienasycone do codziennej diety

Wokół obecności tłuszczów w diecie panuje sporo mitów. Niektóre z nich sugerują, że zdrowsza jest dieta beztłuszczowa.  Nie jest to prawdą, bo tłuszcze są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szczególnie dotyczy to zdrowych tłuszczów nienasyconych. Dlatego warto zadbać o ich optymalną podaż. Jak to zrobić? Jak wprowadzić tłuszcze nienasycone do diet? Podpowiadamy!

tłuszcze w diecie

Jakie wyróżniamy tłuszcze w diecie?

Tłuszcze w diecie dzielimy zwykle na dwie grupy: tłuszcze nasycone i nienasycone. Tłuszcze nasycone to produkty pochodzenia zwierzęcego. Ich obecność w diecie jest ważna. Jednak nie powinniśmy przesadzać z nadmiernym ich spożywaniem. Tłuszcze nasycone mogą bowiem przyczynić się do rozwoju schorzeń serca. Z kolei tłuszcze nienasycone dzielą się dodatkowo na tłuszcze jednonienasycone i tłuszcze wielonienasycone. Bazując na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie dietetyki, można przyznać, że to właśnie nienasycone tłuszcze są najzdrowsze. Dlatego układając jadłospis, warto bazować na produktach, które pozwolą ich dostarczyć. Nie rezygnujemy przy tym z obecności tłuszczów nasyconych w diecie. Ważne, by nie przekraczać normy spożycia tłuszczów tych, a na pewno nic nam nie będzie grozić.

zdrowe tłuszcze

Jakie znaczenie mają zdrowe tłuszcze?

Tłuszcze wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki nim mamy odpowiednią ilość energii. Cieszymy się lepszym samopoczuciem i łatwiej nam stawić czoła codziennym obowiązkom, czy problemom. Jedną z ważniejszych właściwości tłuszczów jest budowa zdrowych błon komórkowych i ochrona przed rozwojem poważnych chorób. Jedząc bogate w tłuszcze nienasycone produkty, możemy wspierać pracę mózgu i zabezpieczyć organy wewnętrzne przed urazami. Tłuszcze wielonienasycone odpowiadają nawet za płodność. Bez nich sama ciąża nie przebiegałaby prawidłowo, a płód by się nie rozwijał. Poza tym zdrowe tłuszcze ułatwiają przyswajanie niektórych witamin ( A, D i E) i sprawiają, że nie jesteśmy narażeni na skutki ich niedoboru. 

produkty tłuszczowe

Jakie produkty tłuszczowe wybierać?

Produkty tłuszczowe oferowane są nam w szerokim wyborze. To sprawia, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Aby jednak wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie organizmu, lepiej postawić na zdrowe tłuszcze nienasycone. Ich dobrym źródłem jest oliwa z oliwek i kwas oleinowy. Niewątpliwie tłuszcze nienasycone są obecne w awokado, gorzkiej czekoladzie i siemieniu lnianym. Nie zapominajmy też, że  produkty bogate w tłuszcze nienasycone to orzechy. Nie musimy tutaj skupiać się na jednym gatunku. Wskazane jest jedzenie orzechów włoskich, pistacji, nerkowców, orzechów arachidowych i migdałów. Układając jadłospis, warto oprzeć się o produkty zawierające tłuszcze wielonienasycone. Ich najlepszym źródłem są głównie ryby, w tym makrele, dorsz, tuńczyk i sardynki. Inne pokarmy zawierające tłuszcze wielonienasycone to słonecznik, sezam i len, które sprawdzają się jako dodatek do sałatek i owsianek. Dobrze skomponowana dieta powinna opierać się na optymalnej porcji warzyw i owoców. W zdrowe tłuszcze produkty są bogate takie jak szpinak, jarmuż, brukselka i rośliny strączkowe. Poza tym to one pozwolą też dostarczyć organizmowi białka.

tłuszcze w diecie 1

Jak wprowadzić tłuszcze zdrowe do diety?

Określenie, które produkty są źródłem zdrowych tłuszczów, może nam nieco ułatwić zadanie. Aby jednak codzienna dieta była pełnowartościowa, musimy pamiętać o różnorodności posiłków. W każdym z nich muszą znaleźć się produkty, które pozwolą dostarczyć też innych składników odżywczych. Ważne są bowiem nie tylko tłuszcze nienasycone, ale też białko, witaminy i minerały. Dlatego ciekawą propozycją może być catering dietetyczny. To wygodna, ale i zarazem zdrowa opcja, która czeka na wyciągnięcie ręki. Zapewnia sporą oszczędność czasu, ponieważ dostarczane są nam gotowe posiłki na cały dzień. Dlatego nie musimy robić zakupów i gotować. Gotowe posiłki pakowane są w szczelne pojemniki, więc zabierzemy je ze sobą w dowolne miejsce. Poza tym dieta pudełkowa oferowana jest w wielu rodzajach, więc można dobrać program żywieniowy do swoich preferencji, schorzeń lub wyznaczonych celów.