Co warto wiedzieć o tłuszczach nasyconych?

udostępnij
Co warto wiedzieć o tłuszczach nasyconych

Obecność tłuszczów nasyconych jest kluczowa w zdrowej i zbilansowanej diecie. Wszystko dlatego, że tłuszcze nienasycone odgrywają bardzo wiele funkcji w organizmie człowieka. Jakich dokładnie? W jakich produktach znajdują się kwasy nasycone i w jakiej ilości je spożywać?

co to są tłuszcze nasycone

Co to są tłuszcze nasycone?

Zacznijmy od podstaw, a więc od określenia, co to są tłuszcze nasycone. Tłuszcza nasycone, inaczej tłuszcze pochodzenia zwierzęcego lub nasycone kwasy tłuszczowe to ważna grupa związków. Dostarczają naszemu organizmowi energii. Dlatego nie może ich zabraknąć w dobrze skomponowanej diecie. W naszym jadłospisie tłuszcz nasycony powinien kształtować się na poziomie 20-35% pełnego zapotrzebowania na energię. Wybierając jednak dla siebie produktu, zwracajmy uwagę na jakość tłuszczu. Brak kontroli może prowadzić do gorszego samopoczucia. Czasami zdarzają się nawet niekontrolowanych skoków cholesterolu. Poza tym takie tłuszcze zwierzęce mogą przyczyniać się do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do schorzeń serca. Dlatego lepiej mieć to na uwadze i rozważniej wybierać, jakie nasycone kwasy tłuszczowe będziemy spożywać każdego dnia.

tłuszcze nasycone znaczenie

Jakie znaczenie mają tłuszcze nasycone w organizmie?

Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego korzystnie wpływają na nasze ogólne zdrowie. Dostarczają nam energii. Sprawiają, że mamy lepsze samopoczucie. Znikają problemy z koncentrację. To tłuszcze nasycone wchodzą w skład błon komórkowych. Wspierają dobrą pracę układu nerwowego. Dostarczają, rozpuszczają i ułatwiają wchłaniania witaminy A, E i K. Jeśli zatem nasycone kwasy tłuszczowe w diecie są obecne, to nie jesteśmy narażeni na ich niedobory. Tłuszcze nasycone pozwalają wytworzyć tkankę tłuszczową. To ona zwiększa ochronę termiczną organizmu. Sprawia też, że zabezpieczamy narządy wewnętrzne przed urazami i uciskiem. Optymalna ilość nasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że nie występują problemy z metabolizmem i utrzymaniem procesów, w których biorą udział. 

tłuszcze nasycone przykłady

Jakie są przykłady tłuszczów zwierzęcych?

Nie na darmo tłuszcze nasycone nazywane są tłuszczami zwierzęcymi. Pochodzą bowiem z tkanek zwierząt i produkowanego przez nich mleka. Jakie zatem są przykłady tłuszczów zwierzęcych? Na pewno nasycone kwasy tłuszczowe produkty zawierają takie jak wieprzowina, wołowina i jagnięcia. Ich dobrym źródłem jest smalec, pełnotłuste mleko i śmietana. Sery żółte z dużą zawartością tłuszczu i masło też pozwolą uzupełnić kwasy tłuszczowe nasycone. Inne przykłady tłuszczów zwierzęcych to masło kakaowe, olej palmowy i olej kokosowy. Nie zapominajmy też o tłustych rybach morskich. Pamiętajmy jednak, by wybór zawsze padł na jakościowe produkty. Jest to szczególnie ważne w przypadku różnych gatunków mięs i ryb. Wybór słabej jakości produktów może narazić nas na spore problemy zdrowotne, a tego nikt by nie chciał. Poza tym na wyciągnięcie ręki mamy alternatywne rozwiązania. Jeśli wspomniane tłuszcze zwierzęce przykłady nie należą do naszych ulubionych, to możemy spokojnie zastąpić je suplementami. Oczywiście warto skonsultować wszystko ze specjalistą. 

nadmiar tłuszczów nasyconych

Czym grozi nadmiar nasyconych kwasów tłuszczowych?

Mimo że kwasy tłuszczowe nasycone zdrowe są i mogą korzystnie wpływać na nasz organizm, to ich nadmiar w diecie może prowadzić do negatywnych skutków. Najczęściej problemem jest nagły przyrost masy. Będzie on widoczny w postaci tkanki tłuszczowej, która może rozłożyć się w różnych partiach ciała. Osoby uprawiające sport szybko zgubią nadmiar kilogramów. Z kolei reszta powinna zadbać o ułożenie zdrowego jadłospisu. Dzięki temu nawet przy ograniczonym ruchu nie narazimy się na przyrost wagi. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może być to nieco trudne, ale nie jesteśmy zdani tylko na siebie. Do dyspozycji mamy doświadczonych dietetyków lub catering dietetyczny. Ta druga opcja jest nawet ciekawsza, ponieważ pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Codziennie w ramach diety pudełkowej otrzymuje się paczkę z gotowymi posiłkami. Możemy je zabrać ze sobą. Nic nie gotujemy, nie dokupujemy produktów. Warto zaznaczyć, że dieta pudełkowa jest zdrowa, zbilansowane, a przy tym bardzo smaczna. Do wyboru jest też wiele programów żywieniowych, więc nie ma problemów ze znalezieniem tego najlepszego.