Czym jest indeks sytości?

udostępnij
Czym jest indeks sytości

Indeks sytości to pojęcie, które coraz częściej stosowane jest w dietetyce. Mimo wszystko wielu z nas nadal nie wie, co oznacza. Dlatego postanowiliśmy zebrać kilka podstawowych informacji i przedstawiamy je w poniższym artykule. Zapoznaj się z jego treścią!

czym jest indeks sytości

Co to jest indeks sytości?

Termin indeksu sytości brzmi dość tajemniczo. Jednak wystarczy mu się przyjrzeć nieco bliżej, by zauważyć, że jest niezwykle przydatny przy tworzeniu diet. Oznacza wskaźnik opisujący poziom sytości, jaki odczuwamy po zjedzeniu przekąsek lub posiłku o określonej wartości kalorycznej. Taki indeks sytości przydaje się w wielu sytuacjach, zwłaszcza gdy chcemy zredukować swoją wagę. Dzięki temu, że wiemy, jakie produkty mają wysoki indeks sytości, możemy uniknąć przejadania się lub skutków zbyt dużego deficytu kalorycznego. W ten sposób chudniemy skutecznie, ale i zdrowo. Warto też wspomnieć, że to indeksu sytości pozwala na stworzenie wartościowego jadłospisu nawet dla tych, którzy nie mają jasno wyznaczonych celów sylwetkowych, ale chcą zadbać o swoje odżywianie. 

indeks sytości ziemniaki

Jaki jest indeks sytości dla produktów spożywczych?

Biorąc pod uwagę najnowsze badania naukowe w dziedzinie dietetyki, stworzono tabelę przedstawiającą produkty z największym i najmniejszym indeksem sytości. Do produktów z wysokim indeksem sytości zaliczono te, które zawierają sporo białka. Zatem nie powinno nikogo dziwić, że największy indeks sytości tabela pokazuje dla różnych gatunków mięs, sera, jaj i fasoli. Tuż obok pojawiają się produkty będące źródłem węglowodanów i błonnika. Mowa między innymi o pełnoziarnistym chlebie i ziemniakach. Jednak niektóre owoce też znalazły się w zestawieniu produktów z wysokim indeksem sytości. Dotyczy to na przykład pomarańczy, winogrona, bananów i grejpfrutów. 

Bardzo często możemy spotkać się z przekonaniem, że z codziennej diecie powinniśmy wyrzucić węglowodany. Takie przekonanie jest błędne, a komponując zdrową dietę, warto sięgać po produkty w nie bogate. Wybierajmy jednak świadomie to, co będzie lądować na naszym talerzu. Zdecydowanie lepiej stawiać na produkty, które nie dają pustych kalorii, bo to one zwykle prowadzą do wahania wagi. Zdrowe produkty o wysokim indeksie sytości sprawią, że długo nie będziemy odczuwali głodu. W dodatku dostarczą dobrej dawki paliwa i sprawią, że łatwiej będziemy radzić sobie nawet z nadmiarem obowiązków.

Jak w takim razie mądrze wybierać produkty? Zasady są bardzo proste. Najbardziej syci to, co było najmniej przetworzone. Warto też wprowadzić do menu długo demonizowane ziemniaki, bo indeks sytości dla produktów spożywczych sprawia, że posiłki są wartościowsze. W stu gramach gotowanych ziemniaków jest zaledwie sześćdziesiąt sześć kilokalorii. Aby jednak skorzystać z ich dobroczynnych walorów, wystarczy zrezygnować z dodatku masła, śmietany lub podsmażanej cebuli. 

wysoki indeks sytości dieta

Jak ułożyć dietę bazującą na produktach z wysokim indeksem sytości?

Wielu z nas może uznać, że znajomość produktów o wysokim wskaźniku sytości wystarczy do wprowadzenia zmian w codziennym odżywianiu. Do  ułożenia w pełni zbilansowaną dietę potrzeba jednak czegoś więcej.  Bez obszernej wiedzy, umiejętności i doświadczenia nie będzie to możliwe. Dlatego lepiej posiłkować się poradą specjalisty. Dietetyk jest jednym z najlepszych. Pomoże opracować jadłospis, który będzie w dodatku zgodny z naszymi preferencjami żywieniowymi lub aktualnym stanem zdrowia. Jeśli jednak chcemy skorzystać z wygodniejszych rozwiązań, to możemy przejść na catering dietetyczny. Będzie się to wiązać z codzienną dostawą paczki z posiłkami, które będziemy mogli jeść w dogodnym dla siebie czasie. Wszystkie posiłki są szczelne zapakowane, więc część z nich możemy zabrać do pracy, na uczelnię lub w podróż. W ofercie najlepszych firm cateringowych można znaleźć wiele różnych programów żywieniowych, w tym na przykład odchudzająca dieta pudełkowa. Z jej pomocą zrzucimy nadmierne kilogramy, ale w zdrowy sposób i bez efektu jojo. Nie zabrakło też programów dla tych, którzy pragną zbudować masę mięśniową, oczyścić organizm z toksyn lub łagodzić objawy nietolerancji pokarmowej. Dzięki temu zawsze każdy z nas znajdzie coś dla siebie.