Wokół obecności tłuszczów w diecie panuje sporo mitów. Niektóre z nich sugerują, że zdrowsza jest dieta beztłuszczowa. Nie jest to prawdą, bo tłuszcze są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Szczególnie dotyczy to zdrowych tłuszczów nienasyconych. Dlatego warto zadbać o ich optymalną podaż. Jak to zrobić? Jak wprowadzić tłuszcze nienasycone do diet? Podpowiadamy!
Jakie wyróżniamy tłuszcze w diecie?
Tłuszcze w diecie dzielimy zwykle na dwie grupy: tłuszcze nasycone i nienasycone. Tłuszcze nasycone to produkty pochodzenia zwierzęcego. Ich obecność w diecie jest ważna. Jednak nie powinniśmy przesadzać z nadmiernym ich spożywaniem. Tłuszcze nasycone mogą bowiem przyczynić się do rozwoju schorzeń serca. Z kolei tłuszcze nienasycone dzielą się dodatkowo na tłuszcze jednonienasycone i tłuszcze wielonienasycone. Bazując na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie dietetyki, można przyznać, że to właśnie nienasycone tłuszcze są najzdrowsze. Dlatego układając jadłospis, warto bazować na produktach, które pozwolą ich dostarczyć. Nie rezygnujemy przy tym z obecności tłuszczów nasyconych w diecie. Ważne, by nie przekraczać normy spożycia tłuszczów tych, a na pewno nic nam nie będzie grozić.
Jakie znaczenie mają zdrowe tłuszcze?
Tłuszcze wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki nim mamy odpowiednią ilość energii. Cieszymy się lepszym samopoczuciem i łatwiej nam stawić czoła codziennym obowiązkom, czy problemom. Jedną z ważniejszych właściwości tłuszczów jest budowa zdrowych błon komórkowych i ochrona przed rozwojem poważnych chorób. Jedząc bogate w tłuszcze nienasycone produkty, możemy wspierać pracę mózgu i zabezpieczyć organy wewnętrzne przed urazami. Tłuszcze wielonienasycone odpowiadają nawet za płodność. Bez nich sama ciąża nie przebiegałaby prawidłowo, a płód by się nie rozwijał. Poza tym zdrowe tłuszcze ułatwiają przyswajanie niektórych witamin ( A, D i E) i sprawiają, że nie jesteśmy narażeni na skutki ich niedoboru.
Jakie produkty tłuszczowe wybierać?
Produkty tłuszczowe oferowane są nam w szerokim wyborze. To sprawia, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Aby jednak wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie organizmu, lepiej postawić na zdrowe tłuszcze nienasycone. Ich dobrym źródłem jest oliwa z oliwek i kwas oleinowy. Niewątpliwie tłuszcze nienasycone są obecne w awokado, gorzkiej czekoladzie i siemieniu lnianym. Nie zapominajmy też, że produkty bogate w tłuszcze nienasycone to orzechy. Nie musimy tutaj skupiać się na jednym gatunku. Wskazane jest jedzenie orzechów włoskich, pistacji, nerkowców, orzechów arachidowych i migdałów. Układając jadłospis, warto oprzeć się o produkty zawierające tłuszcze wielonienasycone. Ich najlepszym źródłem są głównie ryby, w tym makrele, dorsz, tuńczyk i sardynki. Inne pokarmy zawierające tłuszcze wielonienasycone to słonecznik, sezam i len, które sprawdzają się jako dodatek do sałatek i owsianek. Dobrze skomponowana dieta powinna opierać się na optymalnej porcji warzyw i owoców. W zdrowe tłuszcze produkty są bogate takie jak szpinak, jarmuż, brukselka i rośliny strączkowe. Poza tym to one pozwolą też dostarczyć organizmowi białka.
Jak wprowadzić tłuszcze zdrowe do diety?
Określenie, które produkty są źródłem zdrowych tłuszczów, może nam nieco ułatwić zadanie. Aby jednak codzienna dieta była pełnowartościowa, musimy pamiętać o różnorodności posiłków. W każdym z nich muszą znaleźć się produkty, które pozwolą dostarczyć też innych składników odżywczych. Ważne są bowiem nie tylko tłuszcze nienasycone, ale też białko, witaminy i minerały. Dlatego ciekawą propozycją może być catering dietetyczny. To wygodna, ale i zarazem zdrowa opcja, która czeka na wyciągnięcie ręki. Zapewnia sporą oszczędność czasu, ponieważ dostarczane są nam gotowe posiłki na cały dzień. Dlatego nie musimy robić zakupów i gotować. Gotowe posiłki pakowane są w szczelne pojemniki, więc zabierzemy je ze sobą w dowolne miejsce. Poza tym dieta pudełkowa oferowana jest w wielu rodzajach, więc można dobrać program żywieniowy do swoich preferencji, schorzeń lub wyznaczonych celów.